Idrætskonference med ny formand
Vingsted var den 6. februar ramme om den årlige Idrætskonference for DGI Senioridræt.
Konferencen var en af de første store opgaver den nyvalgte formand, Inger Kristensen, var leder af og det blev klaret flot!

Foto: Jørn Lund
Nyvalgt til udvalget blev Finn Bygballe. Kis Østergaard blev genvalgt
Strategi 2012
Efter valg af udvalgets tidligere formand, Arne Rasmussen, som dirigent fik Inger Kristensen ordet.
Inger tog i sin mundtlige beretning, udgangspunkt i den i 2007 vedtagne plan: Strategi 2012 og gennemgik blandt andet emnerne
* Idègrundlag og værdier
* Humanistisk menneskesyn
* Demokratisk medleven
* Idræt, mennesker og omverden
Samarbejdet med andre, blandt andet et tættere samarbejde med Ældresagen, blev nævnt som en kommende udfordring. Netop fordi begge organisationer arbejder med den samme gruppe af ældre borgere, der fortsat skal aktiveres og holdes i gang for modvirke livstilssygdomme, vil et sådant samarbejde være oplagt.
En "seniorkaravane" blev også nævnt som en mulig kontakt til foreningslivet i landsdelene.
Pluk fra debatten:
- Hvad med om vi tilbyder genoptræning efter en sygdomsperiode?
Kis Østergaard: Det skal være med uddannede personer, ellers hold fingrene væk!
- Der blev efterlyst flere tilbud om uddannelse/kurser.
Flemming Hesselberg: Det har været landsstævneår i 2009, derfor en mindre aktivitet ved kurser!
Finn Bygballe: Vi er ved at falde over fremmedord, brug det danske sprog, fremmedord afskrækker mange ældre mennesker!
Den kreative platform
Dagsorden punkt 4:
"Vi vil gennem processtyrede aktiviteter udvikle os frem til konkrete idèer ud fra de postkort, som findes i arbejds- og handlingsplanen. Vi vil komme frem til et grundlag for prioritering af fælles indsatsområder for DGI senioridræt".
Efter oplæg af Kis Østergaard og Inger Kristensen, DGI senioridræt, Flemming Johansen, DGI motion og friluftsliv, Elisabeth Larsen, DGI Vestsjælland og udviklingskonsulent Tina Kryger Mondrup, overtog konsulenterne Lars Kaae Wagner og Marianne Høyer dirigentstokken og styrede processen med aktivt gruppearbejde, som ikke blev lige positivt modtaget af alle.
Resultatet blev dog mange gode og brugbare idèer, der skal arbejdes videre med ved det kommende formandsmøde i april måned.
Opdateret 10. februar 2010 Af Jørn LundEjer: DGI Senioridræt - Landsudvalg